Kalıcı Makyaj’da Son Gelişme!!!

Değerli Meslektaşlarım

Geçmişte İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Sanatkarlar Odası olarak yapılan tüm uyarılara rağmen ülkemiz’ de sosyal medyalarda paylaşılan ve kuaför salonlarında yapılmaması gererkirken yine kuaför salonlarında hijyenik olmayan ortamlarda yapılan hatalı Kalıcı Makyaj uygulamaları ve Saç Simülasyon uygulamaları nedeniyle tüketicilerin Adli mercilere başvurmaları ve açılan davaların artması sebebiyle Sağlık Bakanlığı emriyle İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılan denetimlerle Güzellik Salonlarında yapılan Kalıcı Makyaj uygulamaları ve Saç Simülasyon uygulamaları durdurulmuştu.

Kalıcı Makyaj uygulamaları ve Saç Simülasyon uygulamaları nedeniyle mağdur olan oda üyelerimizin başvuruları Yönetim Kurulumuzca değerlendirilip konu ile alakalı sıkıntı hiyerarşik düzen takip edilerek bağlı bulunduğumuz İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği aracılığı ve İl Sağlık Müdürlüğü kanalı ile Sağlık Bakanlığından görüş talep edilmiştir.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 10.10.2016 tarihli cevabi yazısı neticesinde aşağıda belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla Kalıcı Makyaj Uygulamalarının ve Saç Simülasyonu Uygulamalarının Güzellik Salonlarında yapılmasında bir sakınca olmadığı tarafımıza bildirilmiştir.

Saygılarımla;

Ayşe AYDIN

Başkan

Kalıcı Makyaj ve Saç Simülasyonu Uygulamaları İçin Gerekli Şartlar

1: Kalıcı Makyaj Mesleği Ustalık Belgesi

2: Hijyen Eğitimi Belgesi

3: Hepatit B aşı kartı

4: Kullanılan malzemelerin tek kullanımlık ,steril ve hijyenik olması

5: Kalıcı Makyaj Uygulamasında kullanılan boyaların üzerinde Üretici veya İthalatçı Firmanın adı ve son kullanma tarihlerinin bulunması.

6: Kalıcı Makyaj ve Saç Simülasyonu Uygulamaları sadece Güzellik Salonlarında ve Kalıcı Makyaj Stüdyolarında yapılması gerekmektedir. Bu konu ile alakalı denetleme merci İl Halk Sağlığı Müdürlükleridir.

Slide
Slide
Slide
 

1 Yorum

  • Işıl Serdaroğlu Reply

    Kasım 10, 2016 at 16:15

    Güzellik Salonları Esnaf odamız kurulmadan önce hiç bir kurum ve kuruluş bizleri kabul edip hakkımızı savunmuyordu. Odamız sayesinde artık tüm haklarımız korunuyor. Teşekkür ederiz Ayşe Aydın

     

Yorum Yap

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password