Yönetmelik Değişikliği

Güzellik Salonlarının İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Geçici Madde (J) Güzellik Salonları başlığı ile Güzellik uzmanının yapabileceği işler sırası ile sayılmıştır. Bu işler cilt bakımı, makyaj uygulamaları, kozmetik amaçlı çizimle yapılan kalıcı kaş şekillendirmeleri, İpek kirpik ile ilgili uygulamalar, Ağda uygulaması, epilasyon uygulaması, protez tırnak, tırnak süsleme, pedikür, manikür, selülit giderici uygulama,lenf drenaj uygulaması, elektrik akım sistemleri ile bakım, lifting, oksijen ve ozon bakım, vakum ve basınçlı bakım Bronzlaştırıcı solaryum uygulamaları, Artistik ve plastik makyaj uygulaması, İleri makyaj uygulamaları, Kaş ve kirpik şekillendirme gibi birçok işlemin yapılabilmesi güzellik uzmanlarına tanınan mesleki yeterlilik içinde bulunan kanuni bir haktır.

Hipokrat yeminlerini unutan bazı hekimler tarafından açılan davada 15. Daire Danıştay yönetmeliğimizi yürütmeyi durdurma kararı verdikten hemen sonra özel hastaneler, poliklinikler, muayenehaneler ve tıp merkezlerinde lazer epilasyon yapılmaya başlanmıştır. Plastik cerrahlar, kadın doğumcular, Kalp cerrahları, diş hekimleri ve Ürologlar Epilasyon ve Güzellik hizmetleri için kollarını sıvamıştır.  Danıştay kararında epilasyon uygulamalarının uzman tabip tarafından yapılması gerekirken temizlik elamanı adı altında yada 3 aylık kurs bitirme belgeleri olan yetkisiz kişilere epilasyon işlemleri yaptırılmaktadır. Yada bazı özel hastaneler hastane içindeki odalarını daire gibi usulsüz bir şekilde birimlerini kiraya vermiştir.

 

Ancak  bu  güzellik salonlarının mağduriyetinin görünen bir yüzü. Diğer taraftan meslek kriterlerine göre hak sahibi olan eğitimini ve Diplomasını alan güzellik uzmanlarının yapması gereken cilt bakımı,makyaj, vücutbakımı, kalıcı makyaj ve bunun gibi işlemler de hastane bünyelerinde yapılmaya başlanmıştır.  Hatta bu işlemlerin açık açık reklamları, kampanyaları ve broşürleri pervasızca ve kanuna aykırı bir şekilde yapılarak güzellik uzmanlarının ve salonlarının işi, sağlık hizmetiymiş gibi ellerinden alınmaya çalışılmaktadır.

Neredeyse tüm özel hastane ve özel  poliklinikler güzellik salonunu işletmesi haline dönmüştür. Peki!Asıl vazifesi sağlık hizmeti olan ve tıbbi müdahale gerektiren durumlar için eğitim alan doktorların, güzellik uzmanlarının işlerini yapması mümkün mü? Elbette hiçbir uzman tabip(Dermatolog veya Plastik cerrah) bu işlemleri bizzat yapmamaktadır “Yine güzellik uzmanlarına yaptırılmaktadır”  Hastanelerin kamu yararı ve halk sağlığı için teşkil ettiği önem ve gereklilik tartışmasız olmasına karşın hastanede Güzellik Merkezi adı altında esnaf işlerinin yapılıyor olmasının büyük mağduriyetlere sebebiyet verdiği de açık ve nettir.

Hekim mesleğinin saygınlığı ve tıbbi müdahale gerektiren işlerin eğitiminin zorluğu bir yana ülkemizde hekime olan ihtiyaç büyüktür. Ülkemizde bu kadar çok hekime ve sağlık kuruluşuna ihtiyaç varken, egzamanın, mantar ve deri hastalıklarının tamamı tedavi edilmesi veya bir plastik cerrahın kaza, yanık ve yaralanmalarda hayat kurtarması gerekiyorken Bir başka mesleğin mevzuatına dava açması bunun için mahkemelere başvurması çok üzücü ve düşündürücü bir durumdur. Güzellik Uzmanlığı meslek içeriğine bu kadar iştahlı olmalarının sebebi ise para ve rant elde etmektir.

Kısa süre önce binlerce esnaf iş yerleri katılmaya ve üstüne hapis cezası almaya başladı……. Hak sahibi olduklarını sanan bazı hekimler Özel Avukatlarını devreye sokarak büyük çabalar ile esnafı mağdur etmiştir.

yargılanmakta olan Esnaf hapis cezası almaktadır. Anlaşılacağı Üzere Güzellik Salonları Adaletin içinde adaletsizlik yaşamaktaydı.

Güzellik Uzmanları Kendi ülkesinde çalışmak, üretmek ve meslek içeriğini helali ile diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, kendi bünyesinde olan ruhsatlı güzellik salonlarında mesleğini icra etmek ve çalışmak istemektedir.

Güzellik Uzmanları; Hiçbir meslek mensubunun mesleği altında çalışmak istemiyor. Güzellik Uzmanları; Hiçbir sağlık kuruluşunun odalarını kiralamak da istemiyor.

Epilasyon cihazları maddi olarak yüksek değerdedir. Değerlerinin 50.000-TL ile 150.000-TL arasında değiştiği IPL cihazı satın alan ve Güzellik Salonu açan çok sayıda esnaf bulunmaktadır. Yönetmelik iptalinden önce KOSGEB destekli ve Banka kredileri ile açılan bu işyerleri yönetmelik iptali ile maddi olarak da mağdur olmuşlardır.    Aynı şekilde Güzellik Uzmanlığı ustalık belgesi ve IPL kullanma sertifikası alan çok sayıda güzellik uzmanı bulunmaktadır. Cihaz ithal eden ve satışını yapan ithalatçı firmalar da dahil sektörün tamamı mağdur durumdaydı.

Esnaf ve Sanatkar olarak epilasyon hizmeti uygulaması %18 KDV ile hizmet  veriyorken, Şu anda Epilasyon Hizmeti veren Özel sağlık kuruluşları yine yanlarında güzellik Uzmanlarını çalıştırarak %8 KDV ile epilasyon hizmet vermektedir. Buda ülkemizin mali olarak büyük kaybı demektir.

Kısaca Süreç; Bizim Cumhurbaşkanımızla başlayan hikâyemiz TESK’in olağan kongresinde başladı. Hiç unutmuyorum, bugün gibi hatırlıyorum.  Sayın Cumhurbaşkanımı “Esnafım kapanmasın diye seslendiğimde, arkalardan benim sessiz çığlımı duyup beni yanına çağırdı. Tüm sessiz çığlıkları duyduğu gibi bizim de sesimizi duydu. Ve sessiz çığlımızla birlikte yanında bulunan Malatya Milletvekilimiz ve ak parti genel başkan yardımcısı olan  Sayın Öznur Çalık Hanım’ı göstererek yakasını bırakma dedi.  Bu sorunu masaya yatırarak, bu kadar kadın esnafımızın mağdur edilmesine asla müsaade etmeyeceğini belirtti.

Sorunlarımızın çözümü noktasında verdiği direktifler  ile Gerek Sağlık bakanlığında, Gerek İçişleri Bakanlığı’ndaki yönetmeliğin çıkartılması, gerekse de Mesleki Eğitim Kanunu’na mesleğimizin hukuki statüsünü güvence altına alacak bir maddenin eklenmesi için Sayın Öznur ÇALIK tarafından yürütülen gayretler için tüm Türkiye deki esnaf ve sanatkarlarımız adına sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.

Ayrıca sorunlarımızın çözümü için bir hafta içerisinde tıbbi ve bilimsel komisyonu toplayan çok kıymetli Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ’a, ruhsatla ilgili sorunumuzu bir hafta içerisinde çözen çok kıymetli İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, bu kararı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açtıran Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a huzurlarınızda sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bakanlar Kurulu kararını Külliye ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Taçlandırmasıyla hakkımız olan tüm haklara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Güzellik uzmanı esnaf ve çalışanları olarak bizleri burada bir araya getiren, bizlerden desteğini esirgemeyerek 300 binden fazla kadın çalışanın mağdur olmasına dur diyen Türkiye’nin lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler çalışan kadınlarız. Bizler üreten kadınlarız. Bizler anneyiz, eşiz, evladız.

Bizler ülkemiz için üretiyor, kazanıyor, vergi veriyoruz.

Çalışarak aile bütçesine ve ülkemizin ekonomisine katkı sunuyoruz.

Biz kendi vatanımızda çalışmak üretmek, alın terimize sahip çıkmak istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerimle bir kez daha Anadolu bacıları olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, katılımlarıyla bizleri onurlandıran ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyorum.

Sorunumuzun çözümünde emeği geçen Sayın Başbakanımıza, tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayşe AYDIN

 

Yorum Yok

Yorum Yap

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password